  • PIC18F85K22-I/PT
PIC18F85K22-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F85K22-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F85K22-I/PT
Datasheet:
PIC18F85K22-I/PT
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 18K Series PIC18F85K22 80 Pin 64MHz 3.3V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 420
Purchasing and Inquiry
PIC18F85K22-I/PT Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 80-TQFP package. It is mounted using the way of Surface Mount. Package Tray contains it. A core processor of PIC is present in the device. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. The type of memory in which this program is stored is FLASH. There are 69 I/Os on the board. A comparable component can be found by using the base part number PIC18F85K22. The terminals of this device are located at QUAD. It consists of 80 terminationals. PIC? XLP? 18K is the series number of this electrical component. The 3.3V supply voltage enables high efficiency. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER. There are 80 pins used in the construction of this device. A total of 80 pins are attached to it. It is one of the components included in Microcontrollers. A device with a memory size of 32kB can store programs and data. This device works well at 64MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. There are currently 8 timers/counters set up on the system. This part is an integral part of the PIC CPU family. Vsup should be kept above 3V for normal operation. Using an oscillator type of Internal, it works.
PIC18F85K22-I/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F85K22-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F85K22-I/PT Microcontroller applications.
  • Playstation
  • Virtual reality VR robots
  • Traditional industrial transformation
  • DVD\DV\MP3 players
  • Smart instruments
  • Heart rate monitors
  • Digital cameras
  • Mobile computers
  • Fax machines
  • Hearing aids
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F85K22-I/PT
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 24x12b
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Number of ADC Channels
    24
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    64MHz
  • Base Part Number
    PIC18F85K22
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V