  • PIC18LF24K40-E/ML
PIC18LF24K40-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF24K40-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF24K40-E/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18LF24K40-E/ML
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF24K40 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15659
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF24K40-E/ML
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN @16MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm