  • PIC18LF25K42T-I/MV
PIC18LF25K42T-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF25K42T-I/MV
HK JDW NO:
536-PIC18LF25K42T-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF25K42 3V 28-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12715
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF25K42T-I/MV
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @32 MHZ AND 1.8VMIN@16 MHZ
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    PIC18LF25K42
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 1x5b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Width
    4mm