  • PIC18LF26K22T-I/SO
PIC18LF26K22T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF26K22T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18LF26K22T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF26K22 28 Pin 64MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 10707
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF26K22T-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 20 MHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF26K22
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 19x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    7
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Height Seated (Max)
    2.65mm