  • PIC18LF4321T-I/ML
PIC18LF4321T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF4321T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF4321T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18LF4321T-I/ML
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF4321 44 Pin 40MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2284
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF4321T-I/ML
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 18F
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF4321
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    23mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    8mm