  • PIC18LF4458T-I/PT
PIC18LF4458T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF4458T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18LF4458T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18LF4458T-I/PT
Description:
24KB 12K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF4458 44 Pin 48MHz 5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 13950
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF4458T-I/PT
  • Program Memory Size
    24KB 12K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 13x12b
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    12288
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 18F
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF4458
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    24kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V