  • PIC18LF44J10T-I/ML
PIC18LF44J10T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF44J10T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF44J10T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18J Series PIC18LF44J10 44 Pin 40MHz 2.5V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 14766
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF44J10T-I/ML
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 18J
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC18LF44J10
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    22mA