  • PIC18LF452-I/PT
PIC18LF452-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF452-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18LF452-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18LF452-I/PT
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF452 44 Pin 40MHz 4.5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18LF452-I/PT Overview
A 44-TQFP package is included. 34 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The MCU is based on the 8-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 18F Series. The electronic part has a program memory size of 32KB 16K x 16. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. The MCU has a number of 44 terminals. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. A 4.5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. There is 32kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC18LF452 to find them. An effective performance can be achieved at a frequency of 40MHz. It is possible to access the 44 pins on the chip. The clock has 4 timers or counters on it. It has 44 pins in total. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. There are a total of 8 channels for the ADC on this board, so it has a total of 8 channels. There are a total of 1 A/D converters on the device. An 2-channel PWM controller is used by the device.
PIC18LF452-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF452-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF452-I/PT Microcontroller applications.
  • Smoke alarms
  • Toasters
  • Entertainment products
  • Computers
  • Printers
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Communication
  • Set-top boxes
  • Robots
  • Missile control
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF452-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF452
  • Pin Count
  • Lead Pitch
    500μm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    10.1mm