  • PIC18LF4525-I/PT
PIC18LF4525-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF4525-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18LF4525-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18LF4525-I/PT
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF4525 44 Pin 40MHz 5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 41
Purchasing and Inquiry
PIC18LF4525-I/PT Overview
Packaged in a 44-TQFP format. The MCU has 36 I/O ports. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. PIC® 18F series components belong to this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 48KB 24K x 16. Powered by a PIC Core processor. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. This part works in a 8-bit manner. IC Chip has 5V volt supply outputs. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. Its memory size is 48kB. It is possible to find alternatives to the base part number PIC18LF4525 by using the part number search tool. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 40MHz. On the chip, 44 pins are accessible. The clock has 4 timers or counters on it. It has 44 pins in total. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. The ADC channel count on this device totals up to 10 channels. A chip with 8 bits has 8 bits in total. This device uses 5 PWM channels to generate the voltage. As part of the design, the part has been designed to feature 3 channels for I2C communication.
PIC18LF4525-I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF4525-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF4525-I/PT Microcontroller applications.
  • Xbox
  • Television
  • DCS control intelligent sensor
  • Process control devices
  • Oil and gas
  • Multi-meter
  • Automatic control
  • Walkie talkies
  • Ipod
  • DDC control
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF4525-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF4525
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    48KB 24K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Density
    384 kb
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    3
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm