  • PIC18LF45K42-E/ML
PIC18LF45K42-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF45K42-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC18LF45K42-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18LF45K42-E/ML
Description:
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF45K42 3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12725
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF45K42-E/ML
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 1.8V MIN AT 16 MHZ
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    PIC18LF45K42
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 35x12b; D/A 1x5b
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm