  • PIC18LF67K40T-I/MR
PIC18LF67K40T-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF67K40T-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC18LF67K40T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF67K40 3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5672
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF67K40T-I/MR
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • HTS Code
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC18LF67K40
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    60
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    3.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 47x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    65536
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    3568
  • Number of Serial I/Os
    5
  • Number of Timers
    5
  • Number of External Interrupts
    4
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm