  • PIC24EP64MC206T-I/PT
PIC24EP64MC206T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24EP64MC206T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24EP64MC206T-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24EP Series PIC24EP64MC206 64 Pin 70MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 11674
Step5Bar-code shipping tag
PIC24EP64MC206T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 24EP
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24EP64MC206
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm