  • PIC24F04KA201T-I/SO
PIC24F04KA201T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F04KA201T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24F04KA201T-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
4KB 1.375K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F04KA201 20 Pin 32MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 12234
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F04KA201T-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ITS ALSO OPERATES MINIMUM 1.8V AT 8 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F04KA201
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 1.375K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    12
  • Height Seated (Max)
    2.65mm