  • PIC24F08KA101T-I/SS
PIC24F08KA101T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F08KA101T-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC24F08KA101T-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
8KB 2.75K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F08KA101 20 Pin 32MHz 3.3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24F08KA101T-I/SS Overview
In a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package, the MCU is available. A total of 18 I/Os are on the Microcontroller. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory that the program uses is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. A PIC® XLP™ 24F series electrical component is used in this application. There is 8KB 2.75K x 24 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 20. You get a 16-bit size. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. The system has NO channels for DMA communication. 8kB memory size belongs to the part. The base part number PIC24F08KA101 provides alternatives. MCU's frequency is 32MHz. The device works in YES PWM channels. It is possible to access the 20 pins on the chip through the 20 pins. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. It has 20 pins in total. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. In addition, there are several other features that can be found in the software, including ITS ALSO OPERATES MINIMUM 1.8V AT 8 MHZ.
PIC24F08KA101T-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F08KA101T-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F08KA101T-I/SS Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Volt meter
  • Kindle
  • Robots
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Robotic prosthetic limbs
  • Leakage current tester
  • Digital set-top boxes
  • Process control devices
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F08KA101T-I/SS
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ITS ALSO OPERATES MINIMUM 1.8V AT 8 MHZ
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F08KA101
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 2.75K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm