  • PIC24F08KL201-I/MQ
PIC24F08KL201-I/MQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F08KL201-I/MQ
HK JDW NO:
536-PIC24F08KL201-I/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Description:
8KB 2.75K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F08KL201 20 Pin 32MHz 3.3V 20-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24F08KL201-I/MQ Overview
This Microcontroller comes in a 20-VQFN Exposed Pad package. There are 17 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The PIC® XLP™ 24F series is comprised of this electrical component. 8KB 2.75K x 24 is the size of its program memory. A PIC Core processor is used to power the device. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. IC Chip terminations are 20. A 16-bit operation is performed by this part. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 8kB is the size of the memory in the IC part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC24F08KL201 to find them. MCU's frequency is 32MHz. The device works in YES PWM channels. On the chip, 20 pins are accessible. It is equipped with 3 timers and counters. The pin count is 20. The device is embedded with PIC CPU family. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ.
PIC24F08KL201-I/MQ Features
20-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F08KL201-I/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F08KL201-I/MQ Microcontroller applications.
  • Graphic terminals
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Laminators
  • Scanners
  • Plant factories
  • Dryers
  • Glucose monitoring systems
  • Broadband technology
  • Information appliances
  • Heart rate monitors
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F08KL201-I/MQ
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F08KL201
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    17
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 2.75K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm