  • PIC24F08KL402T-I/MQ
PIC24F08KL402T-I/MQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F08KL402T-I/MQ
HK JDW NO:
536-PIC24F08KL402T-I/MQ
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Description:
8KB 2.75K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F08KL402 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16250
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F08KL402T-I/MQ
  • Package / Case
    28-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24F08KL402
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 2.75K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    2730
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1mm