  • PIC24F16KA101-E/MQ
PIC24F16KA101-E/MQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KA101-E/MQ
HK JDW NO:
536-PIC24F16KA101-E/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KA101 20 Pin 32MHz 20-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KA101-E/MQ Overview
There is a 20-VQFN Exposed Pad package available. With 18 I/Os, it's pretty good. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. PIC® XLP™ 24F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 16KB 5.5K x 24. There's a PIC Core Processor inside. During the manufacture of the IC chip, there is a number 20 of terminations. You get a 16-bit size. 16kB is the memory size of the part. PIC24F16KA101 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 32MHz and it is able to operate at a high frequency. The chip has 20 pins. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. There are 20 pins on it. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. A total of 8 UART channels are available on it. In total, it has 9 ADC channels for the measurement of signals. The total number of bits on a chip is 16. As far as the PWM channel count is concerned, the device makes use of 1 channels.
PIC24F16KA101-E/MQ Features
20-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F16KA101-E/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KA101-E/MQ Microcontroller applications.
  • Calculators
  • Torpedo guidance
  • Paper shredders
  • PDAs, game consoles
  • Teletext terminals
  • Medical instruments chromatographs
  • Walkie talkies
  • Mobile computers
  • Washing machines
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KA101-E/MQ
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24F16KA101
  • Pin Count
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Number of Bits
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Watchdog Timer
    3
  • EEPROM Size
    PIC
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    9
  • Number of PWM Channels
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm