  • PIC24F16KA301-I/SO
PIC24F16KA301-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KA301-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24F16KA301-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KA301 20 Pin 32MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KA301-I/SO Overview
Packaged in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format. This Microcontroller has 18 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 24F series of components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 16KB 5.5K x 24. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 20. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 16kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC24F16KA301, you will be able to find alternatives for the part. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. On the chip, there are 20 pins that are accessible. Using the timer/counter system, it has 5 timers/counters. In total, it has 20 pins. It programs in 17 Programmable I/O. MCU chip is included in the part that 3 external interrupts are available.
PIC24F16KA301-I/SO Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F16KA301-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KA301-I/SO Microcontroller applications.
  • PDAs, game consoles
  • Projectors
  • Printers
  • Traditional industrial transformation
  • Measuring revolving objects
  • DCS control intelligent sensor
  • Xbox
  • Multi-meter
  • Teletext terminals
  • Guidance-GPS
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KA301-I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F16KA301
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS-16949
  • Number of Programmable I/O
    17
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Time-Min
    SECONDS
  • Length
    12.8mm