  • PIC24F16KL401-E/SS
PIC24F16KL401-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KL401-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC24F16KL401-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KL401 20 Pin 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KL401-E/SS Overview
There is a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available. There are 18 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 24F Series. This program has a program memory of 16KB 5.5K x 24 bytes, which is the size of the program. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. This IC part has a memory size of 16kB. The base part number PIC24F16KL401 can be used to find alternatives. In this chip, 20 pins can be accessed. There are 4 timers/counters in this device.
PIC24F16KL401-E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC24F16KL401-E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KL401-E/SS Microcontroller applications.
  • Gas monitoring systems
  • Christmas lights
  • Radio
  • Equipment control
  • Fabric
  • Information appliances
  • Volt meter
  • ECG machine
  • Traditional industrial transformation
  • Refrigerators
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KL401-E/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F16KL401
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Max Frequency
    32MHz