  • PIC24F16KM102T-I/SS
PIC24F16KM102T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KM102T-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC24F16KM102T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KM102 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 12825
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KM102T-I/SS
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24F16KM102
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 19x10b/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    5461
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    512
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm