  • PIC24F16KM202-I/SS
PIC24F16KM202-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KM202-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC24F16KM202-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KM202 28 Pin 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KM202-I/SS Overview
In a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package, the MCU is available. In total, it has 24 inputs and outputs. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a FLASH type of memory for its program. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. The PIC® XLP™ 24F series includes this electrical component. Its program memory size is 16KB 5.5K x 24. A PIC Core processor is used to power the device. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. IC Chip terminations are 28. Microcontroller comes with 16 bit size. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number PIC24F16KM202 by using the part number search tool. Devices work in YES PWM channels. It is possible to access the 28 pins on the chip. The clock frequency is 32MHz. There are 2 serial I/Os incorporated into the chip part. In this part, there are 3 interrupts that are external to the system. There are 1 bits in total on an IC chip.
PIC24F16KM202-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F16KM202-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KM202-I/SS Microcontroller applications.
  • Aerospace navigation systems
  • Answering machines
  • Information appliances
  • Toys
  • Traditional industrial transformation
  • Home appliances
  • Binding machines
  • Automatic control
  • Robotic prosthetic limbs
  • Light sensing & controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KM202-I/SS
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    PIC24F16KM202
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    24
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    5461
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    1
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm