  • PIC24FJ128DA106-I/MR
PIC24FJ128DA106-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128DA106-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128DA106-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ128DA106 64 Pin 32MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128DA106-I/MR Overview
The package is in 64-VFQFN Exposed Pad format. There are 52 I/Os on the Microcontroller. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of memory that the program uses is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 24F series of components. This program memory has a size of 128KB 43K x 24, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 64 of terminations. 16-bits are used for its size. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The system has YES channels for DMA communication. The part owns 128kB memory size. The base part number PIC24FJ128DA106 provides alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 32MHz and it is able to operate at a high frequency. The pin number of the component remains 64. A total of 5 timers/counters are included in the package. It counts 64 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. It has 29 Programmable Input/Output pins that can be programmed. The device features 8 UART channels. The device has a total of 16 ADC channels in total. A total of 1 A/D converters are included in this device. This device uses 9 PWM channels to generate the voltage. An 3-channel PWM controller is used by the device.
PIC24FJ128DA106-I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ128DA106-I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128DA106-I/MR Microcontroller applications.
  • Dryers
  • Automatic braking system
  • Smart highways
  • Robotic prosthetic limbs
  • Digital TVs
  • Answering machines
  • Traditional industrial transformation
  • Air fryers
  • Laminators
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128DA106-I/MR
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ128DA106
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    52
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16b
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of Programmable I/O
    29
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    9
  • Number of I2C Channels
    3
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm