  • PIC24FJ128GA310-I/PF
PIC24FJ128GA310-I/PF
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GA310-I/PF
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GA310-I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GA310 100 Pin 32MHz 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GA310-I/PF Overview
Packaged in a 100-TQFP format, this MCU is available in a compact size. With 85 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® XLP™ 24F Series. Its program memory size is 128KB 43K x 24. PIC Core processors are used in MCU. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. The MCU has a number of 100 terminals. You get a 16-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. DMA channels number YES. This IC part has a memory size of 128kB. PIC24FJ128GA310 serves as a base part number to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 32MHz, as long as it is operated at a low power consumption. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 100 pins on the chip. A total of 5 timers/counters are included in the package. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It programs in 53 Programmable I/O.
PIC24FJ128GA310-I/PF Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ128GA310-I/PF Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GA310-I/PF Microcontroller applications.
  • Printers
  • Security systems
  • Radio
  • Scanners
  • Measuring revolving objects
  • Calculators
  • DDC control
  • Mobile computers
  • CD players
  • Robots
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GA310-I/PF
    Select All
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    53
  • Length
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GA310
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Supply Current-Max
    6.9mA