  • PIC24FJ128GA310T-I/PT
PIC24FJ128GA310T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GA310T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GA310T-I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GA310 100 Pin 32MHz 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GA310T-I/PT Overview
In a 100-TQFP package, the MCU is available. In total, it has 85 inputs and outputs. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. There is a FLASH type of memory for its program. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. It is part of the PIC® XLP™ 24F series of electrical components. Having a size of 128KB 43K x 24, Microcontroller has a program memory of X bytes. There's a PIC Core Processor inside. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. DMA channels number YES. This MCU is implemented with 128kB memory. You can find alternatives through the base part number PIC24FJ128GA310. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 100 pins that can be accessed. The clock has 5 timers or counters on it. The device is embedded with PIC CPU family.
PIC24FJ128GA310T-I/PT Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ128GA310T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GA310T-I/PT Microcontroller applications.
  • Auto-breaking system
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Dialysis machines
  • Security systems
  • Telephone sets
  • Measuring revolving objects
  • Home appliances
  • X-ray
  • Laminators
  • Answering machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GA310T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    6.9mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 24x10/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    44032
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    12mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GA310
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V