  • PIC24FJ128GA606T-I/PT
PIC24FJ128GA606T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GA606T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GA606T-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ128GA606 32MHz 3.3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GA606T-I/PT Overview
The package is in 64-TQFP format. There are 53 I/Os on the Microcontroller. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 24F series of components. This program memory has a size of 128KB 43K x 24, which indicates what the size of the program memory is. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. 64 is the number of terminations on the IC chip that are present. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. The component always operates in 3.3V supply voltage. DMA channels number YES. There is 128kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC24FJ128GA606. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. The device works in YES PWM channels. I would like to mention a few additional features such as ITS ALSO AVAILABLE WITH 16-CH 10-BIT in order to name a few.
PIC24FJ128GA606T-I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ128GA606T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GA606T-I/PT Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Accu-check
  • Ipod
  • Laminators
  • Communication
  • Wastewater treatment
  • Tape drives
  • Smartphone
  • Gas monitoring systems
  • Oscilloscopes
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GA606T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ITS ALSO AVAILABLE WITH 16-CH 10-BIT
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GA606
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V