  • PIC24FJ192GA108T-I/PT
PIC24FJ192GA108T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ192GA108T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ192GA108T-I/PT
Package:
80-TQFP
Description:
192KB 65.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ192GA108 80 Pin 32MHz 3.3V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 15451
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ192GA108T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 24F
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ192GA108
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    192kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    69
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    192KB 65.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    24mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    196608
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm