  • PIC24FJ256DA110-I/BG
PIC24FJ256DA110-I/BG
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ256DA110-I/BG
HK JDW NO:
536-PIC24FJ256DA110-I/BG
Package:
121-TFBGA
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256DA110 121 Pin 32MHz 3.3V 121-TFBGA
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ256DA110-I/BG Overview
The package has a 121-TFBGA shape. There are 84 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. The 16-Bit core is the core of the MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. PIC® 24F series components belong to this electrical component. This program memory has a size of 256KB 85.5K x 24, which indicates what the size of the program memory is. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 121 of terminations. Microcontroller comes with 16 bit size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 256kB is the memory size of the part. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC24FJ256DA110 to find them. In the case of 32MHz frequency operation, it can perform efficiently. It is possible to access the 121 pins on the chip. A total of 5 timers/counters are included in the package. In total, it has 121 pins. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. There are 23 Programmable I/Os on this computer. 4 UART channels are available on it. There are a total of 16 channels for the ADC on this board, so it has a total of 16 channels. There are 9 PWM channels used by the device in total. An 3-channel PWM controller is used by the device.
PIC24FJ256DA110-I/BG Features
121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ256DA110-I/BG Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ256DA110-I/BG Microcontroller applications.
  • Set-top boxes
  • Dialysis machines
  • Smoke alarms
  • Virtual reality VR robots
  • Blood pressure monitors
  • Answering machines
  • Digital set-top boxes
  • Automatic control
  • Ipod
  • Dryers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ256DA110-I/BG
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    121-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    121
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    121
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ256DA110
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Interface
    I2C, IrDA, RS-232, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    84
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 85.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16b
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    23
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    9
  • Number of I2C Channels
    3
  • Height
    650μm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm