  • PIC24FJ48GA002-I/SS
PIC24FJ48GA002-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ48GA002-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ48GA002-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
48KB 16K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ48GA002 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ48GA002-I/SS Overview
The package has a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) shape. There are 21 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The 16-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® 24F-series components are electrical components. This program memory has a size of 48KB 16K x 24, which indicates what the size of the program memory is. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. IC Chip 28 has 28 terminations. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 48kB is the size of the memory in the IC part. There are a number of alternatives to the base part number PIC24FJ48GA002 that you can find. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. A total of 28 pins are included in the package. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. In total, there are 10 channels for the ADC on this board. It has a set of 1 A/D converters on board the device. IC chip bits total 16. There are 5 PWM channels that are used by the device. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
PIC24FJ48GA002-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ48GA002-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ48GA002-I/SS Microcontroller applications.
  • Automatic control
  • Copiers
  • Oscilloscopes
  • DVD\DV\MP3 players
  • Switches
  • Walkie talkies
  • Industrial instrumentation devices
  • Measuring revolving objects
  • Plant factories
  • Electrocardiogram (EKG)
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ48GA002-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ48GA002
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    16
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    48KB 16K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.85mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA