  • PIC24FJ64GA002-I/SO
PIC24FJ64GA002-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA002-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA002-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ64GA002 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA002-I/SO Overview
Packaged in a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) format, this MCU is available in a compact size. 21 I/Os are available. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. An electrical component of this type belongs to the PIC® 24F series. Its program memory size is 64KB 22K x 24. PIC Core processors are used in MCU. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. The MCU has a number of 28 terminals. This part works in a 16-bit manner. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. The part has a memory size of 64kB. PIC24FJ64GA002 is the base part number that you can use to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 32MHz. Located on the chip are 28 pins. It counts 28 pins. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. There is FLASH, SRAM memory on this piece of equipment. A total of 10 ADC channels are present in this device. There are 16 bits in total on an IC chip. In order for the device to function, it uses 5 PWM channels. 2 I2C channels are integrated by the part.
PIC24FJ64GA002-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ64GA002-I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA002-I/SO Microcontroller applications.
  • Oil and gas
  • Tape drives
  • Coffee machines
  • Dishwashers
  • Process control devices
  • Fabric
  • Fire detection & safety devices
  • Industrial instrumentation devices
  • Petrochemical
  • Calculator
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA002-I/SO
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA002
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Nominal Supply Current
    15mA
  • RAM Size
    8K x 8
  • Memory Type
    FLASH, SRAM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    16
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    512 kb
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of PWM Channels
    5
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA