  • PIC24FJ64GA002T-I/ML
PIC24FJ64GA002T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA002T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA002T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ64GA002 28 Pin 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3644
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA002T-I/ML Overview
A 28-VQFN Exposed Pad package is included. A total of 21 I/Os are on the Microcontroller. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. The MCU is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The PIC® 24F series is comprised of this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 64KB 22K x 24. A PIC Core processor is used to power the device. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. Microcontroller comes with 16 bit size. There is a 3.3V volt supply output on the chip. A total of NO DMA channels are available. The part owns 64kB memory size. The base part number PIC24FJ64GA002 can be used to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. There are a total of YES channels in the device. On the chip, 28 pins are accessible. The clock has 5 timers/counters to keep track of the time. In total, it has 28 pins. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations.
PIC24FJ64GA002T-I/ML Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ64GA002T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA002T-I/ML Microcontroller applications.
  • Guidance-GPS
  • Accu-check
  • Computed Tomography (CT scan)
  • X-ray
  • Data acquisition and control
  • Torpedo guidance
  • ECG machine
  • Wastewater treatment
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA002T-I/ML
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA002
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm