  • PIC24FJ64GA006-I/MR
PIC24FJ64GA006-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA006-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA006-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ64GA006 64 Pin 16MHz 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA006-I/MR Overview
The package is 64-VFQFN Exposed Pad-shaped. The board has 53 I/Os. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory it uses for its program is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 24F Series. The electronic part has a program memory size of 64KB 22K x 24. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. Microcontroller comes with 16 bit size. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 64kB is the size of the memory in the IC part. The base part number PIC24FJ64GA006 provides alternatives. MCU's frequency is 16MHz. Devices work in YES PWM channels. Located on the chip are 64 pins. It has 5 timers/counters. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. A total of 6 programmable I/Os are available on this board.
PIC24FJ64GA006-I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ64GA006-I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA006-I/MR Microcontroller applications.
  • Traditional industrial transformation
  • Aerospace navigation systems
  • Electromechanical control
  • Equipment control
  • Telephone sets
  • Refrigerators
  • Security systems
  • Playstation
  • Firewalls
  • Sonography (Ultrasound imaging)
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA006-I/MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA006
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    32 MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    I2C, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    32mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    6
  • Length
    9mm