  • PIC24FJ64GA306-I/MR
PIC24FJ64GA306-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GA306-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GA306-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 22K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GA306 64 Pin 32MHz 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1702
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GA306-I/MR Overview
The package is 64-VFQFN Exposed Pad-shaped. The MCU has 53 I/O ports. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. PIC® XLP™ 24F series components make up this electrical component. Its program memory size is 64KB 22K x 24. PIC Core processors are used in MCU. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. During the manufacturing process, 64 terminations were applied to the IC chip. This part works in a 16-bit manner. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 64kB memory size belongs to the Chip part. The base part number PIC24FJ64GA306 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. It is possible to access the 64 pins on the chip through the 64 pins. In total, it has 5 timers and counters in it. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. As far as UART channels are concerned, it has 4. The ADC channel count on this device totals up to 16 channels. A total of 7 PWM channels are used by the device. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
PIC24FJ64GA306-I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ64GA306-I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GA306-I/MR Microcontroller applications.
  • Projector
  • Ipad
  • Electronic jamming systems
  • Walkie talkies
  • Scanners
  • Toys
  • DDC control
  • Guidance-GPS
  • Heart rate monitors
  • Current meter
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GA306-I/MR
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GA306
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    6.9mA
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    21
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    7
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm