  • PIC32MM0016GPL036T-I/M2
PIC32MM0016GPL036T-I/M2
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MM0016GPL036T-I/M2
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC32MM0016GPL036T-I/M2
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MM Series PIC32MM0016GPL 3.3V 36-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11862
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MM0016GPL036T-I/M2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 32MM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    36
  • Additional Feature
    ADC ALSO AVAILABLE WITH 10-BIT
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    PIC32MM0016GPL
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    29
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm