  • PIC32MM0032GPL028-I/SO
PIC32MM0032GPL028-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MM0032GPL028-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC32MM0032GPL028-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MM Series PIC32MM0032GPL 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 10024
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MM0032GPL028-I/SO
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® 32MM
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    28
  • Additional Feature
    ADC ALSO AVAILABLE WITH 10-BIT
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm