  • PIC32MM0064GPM036-I/M2
PIC32MM0064GPM036-I/M2
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MM0064GPM036-I/M2
HK JDW NO:
536-PIC32MM0064GPM036-I/M2
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MM Series PIC32MM0064GPM 3.3V 36-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1215
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MM0064GPM036-I/M2
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 32MM
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    PIC32MM0064GPM
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 15x10/12b
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm