  • PIC32MX120F032B-50I/SP
PIC32MX120F032B-50I/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX120F032B-50I/SP
HK JDW NO:
536-PIC32MX120F032B-50I/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX120F032B 50MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 4082
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX120F032B-50I/SP
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® 32MX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC32MX120F032B
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of UART Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    34.671mm