  • PIC32MX170F256BT-50I/SS
PIC32MX170F256BT-50I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX170F256BT-50I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC32MX170F256BT-50I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX170F256B 28 Pin 50MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 17793
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX170F256BT-50I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 32MX
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX170F256B
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 10x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of ADC Channels
    10
  • Height Seated (Max)
    2mm