  • PIC32MX230F256B-50I/SS
PIC32MX230F256B-50I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX230F256B-50I/SS
HK JDW NO:
536-PIC32MX230F256B-50I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX230F256B 28 Pin 50MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 5284
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX230F256B-50I/SS
  • Base Part Number
    PIC32MX230F256B
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    19
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    7
  • ROM (words)
    262144
  • Core Architecture
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    50MHz