  • PIC32MX450F256HT-120/MR
PIC32MX450F256HT-120/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX450F256HT-120/MR
HK JDW NO:
536-PIC32MX450F256HT-120/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
256KB 256K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX450F256H 120MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8757
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX450F256HT-120/MR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO AVAILABLE 2 DEDICATED DMA CHANNELS
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    120MHz
  • Base Part Number
    PIC32MX450F256H
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    49
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    84mA
  • Data Converter
    A/D 28x10b
    NO
  • ROM (words)
    274432
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    9mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    9mm