  • PK10-56R-X
PK10-56R-X
advertisement
Manufacturer No:
PK10-56R-X
HK JDW NO:
583-PK10-56R-X
Step5Bar-code shipping tag
PK10-56R-X
  • Contact Material
    Brass
    Serrated Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Color
    Natural, Yellow Stripe
  • Depth
    13.21mm
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Length
    31.75mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.250 31.75mm
  • Width - Outer Edges
    0.520 13.21mm