  • PK14-56R-X
PK14-56R-X
advertisement
Manufacturer No:
PK14-56R-X
HK JDW NO:
583-PK14-56R-X
Step5Bar-code shipping tag
PK14-56R-X
    Copper
  • Contact Plating
  • Color
    Natural, Blue Stripe
  • Depth
    11.68mm
  • Wire Gauge
    14-18 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Body Plating
  • Insulation Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Length
    27.432mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.080 27.43mm
  • Width - Outer Edges
    0.460 11.68mm