  • PLTU1206U4901LST5
PLTU1206U4901LST5
advertisement
Manufacturer No:
PLTU1206U4901LST5
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-PLTU1206U4901LST5
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PLTU1206U4901LST5
Description:
PLTU Series, Thin Film, 4.9kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PLTU1206U4901LST5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PLTU
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Feature
    Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    4.9kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Case Code (Metric)
    3016
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    838.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm