  • PM1008-1R5K-RC
PM1008-1R5K-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1008-1R5K-RC
HK JDW NO:
103-PM1008-1R5K-RC
Datasheet:
PM1008-1R5K-RC
Description:
FIXED IND 1.5UH 280MA 2.3OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM1008-1R5K-RC
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Wirewound
  • Resistance
    2.3Ohm
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
    1
  • Depth
    2.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    280mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
    1008
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.3Ohm
  • Max DC Current
    280mA
  • Frequency - Self Resonant
    200MHz
  • Q @ Freq
    25 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Q Factor
    28
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 50 MHZ
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C