  • PM1008-R39K-RC
PM1008-R39K-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1008-R39K-RC
HK JDW NO:
103-PM1008-R39K-RC
Datasheet:
PM1008-R39K-RC
Description:
FIXED IND 390NH 400MA 1.2OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM1008-R39K-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
    1
  • Depth
    2.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    400mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    390nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    500MHz
  • Q @ Freq
    45 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Q Factor
    45
  • DC Current
    400mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 100 MHZ
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm