  • PM124SH-6R8M-RC
PM124SH-6R8M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM124SH-6R8M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM124SH-6R8M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM124SH-6R8M-RC
Description:
FIXED IND 6.8UH 5.2A 23 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM124SH-6R8M-RC
    Select All
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    23mOhm Max
  • Max DC Current
    5.2A
  • Frequency - Self Resonant
    34MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    14 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    14
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    4.7A
  • Case/Size Code
    4949
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM124SH
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    6.8μH