  • PM3316S-1R5M-RC
PM3316S-1R5M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM3316S-1R5M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM3316S-1R5M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM3316S-1R5M-RC
Description:
FIXED IND 1.5UH 3.6A 20 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PM3316S-1R5M-RC
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PM3316S
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.2mm
  • Current Rating
    3.6A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    20mOhm
  • Max DC Current
    3.6A
  • Frequency - Self Resonant
    100MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Current - Saturation
    7A
  • Case/Size Code
    5039
  • Height
    5.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm