  • PM638S-120-RC
PM638S-120-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM638S-120-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM638S-120-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM638S-120-RC
Description:
FIXED IND 12UH 1.7A 53 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM638S-120-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PM638S
  • Size / Dimension
    0.268Lx0.268W 6.80mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Base Part Number
    PM638s
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    53mOhm Max
  • Max DC Current
    1.7A
  • Frequency - Self Resonant
    17.9MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8.3 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8.3
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.95A
  • Case/Size Code
    2727
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm