  • PRS14R-20022-103A3
PRS14R-20022-103A3
advertisement
Manufacturer No:
PRS14R-20022-103A3
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PRS14R-20022-103A3
Package:
Datasheet:
Description:
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRS14R-20022-103A3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Series
    PRS14R
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.05W, 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    10k
  • Features
  • Actuator Length
    0.886" (22.50mm)