  • PSA39-21SURKWA
PSA39-21SURKWA
advertisement
Manufacturer No:
PSA39-21SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-PSA39-21SURKWA
Package:
16-DIP (0.295", 7.50mm)
Datasheet:
Description:
.39" ALPHANUMERIC RED LED DISPLA
Step5Bar-code shipping tag
PSA39-21SURKWA
  • Package / Case
    16-DIP (0.295", 7.50mm)
  • Mfr
    Kingbright
  • Series
  • Size / Dimension
    0.820" H x 0.390" W x 0.380" D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.85V
  • Current - Test
    10mA
  • Millicandela Rating
    36mcd
  • Wavelength - Peak
    645nm
  • Display Type
    14-Segment, Alphanumeric
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.39" (9.91mm)