  • SC23-11SURKWA
SC23-11SURKWA
advertisement
Manufacturer No:
SC23-11SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-SC23-11SURKWA
Package:
10-DIP (2.366", 60.10mm)
Datasheet:
Description:
2.3" RED LED DISPLAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SC23-11SURKWA
  • Package / Case
    10-DIP (2.366", 60.10mm)
  • Mfr
    Kingbright
  • Series
  • Size / Dimension
    2.756" H x 1.890" W x 0.482" D (70.00mm x 48.00mm x 12.25mm)
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.7V, 7.4V
  • Current - Test
    10mA
  • Millicandela Rating
    440mcd
  • Wavelength - Peak
    645nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    2.24" (56.90mm)